Dlaczego warto rozmawiać o pieniądzach w związku?

Budowanie relacji romantycznej musi opierać się na szczerości i jasnym określeniu naszych wymagań i potrzeb. W tym celu rozmowa o pieniądzach może okazać się bezcenna, wiele osób jednak nie jest w stanie spokojnie o nich mówić, krępuje się albo na siłę stara się tego uniknąć. Tymczasem rozmawianie o naszych możliwościach finansowych jest absolutnie niezbędna dla związku.

Związki zawiązujemy głównie po to, żeby w przyszłości z daną osobą założyć rodzinę albo przynajmniej cieszyć się wspólnym życie. Nie da się tego zrobić, jeśli nie będziemy w stanie rozmawiać ze sobą o pieniądzach. W wielu relacjach jest to skrajnie drażliwy temat i pary potrafią się o nie kłócić godzinami, ale jeśli chociaż nie spróbujemy, nie zostanie między nami wyjaśniona masa rzeczy, między innymi jakie w ogóle mamy możliwości opłacenia swojego mieszkania czy jedzenia. Jeśli nie zaczniemy otwarcie dyskutować, nie uda nam się stworzyć wspólnego plany na życie.

Jeśli jedna z osób koniecznie nie chce inwestować pieniędzy w związek, to powinna w ogóle zapomnieć o wchodzeniu w poważne relacje romantyczne. Utrzymanie się, to zadanie obu stron, nie może ono spoczywać na nas tylko częściowo, bo zależy nam na utrzymaniu kontroli nad swoimi finansami. Dopóki nie zrozumiesz, że związek zmusza Ci do wydawania pieniędzy na tę drugą osobę, nie tylko nie uda Ci się z nią o tym normalnie porozmawiać, ale nigdy nie zaczniecie w pełni wspólnego życia. Jeśli chcesz się odciąć finansowo, to równie dobrze możesz zapomnieć na przykład o wspólnym mieszkaniu.

Rozmawianie o pieniądzach dotyczy nie tylko wydawania ich na naszą drugą połówkę, ale także dzielenie się kosztami, które ponosimy wspólnie i nie da się ich rozdzielić. Kiedy gotujemy obiad, robimy go od razu dla dwóch osób i nikt nie bawi się w rozdzielanie proporcjonalne zużytej na ten cel energii. Jeśli nie ustalimy, w jaki sposób planujemy się dzielić tego typu kosztami, może się okazać, że jedna osoba pokrywa je w całości, a druga tylko na niej żeruje. I o ile taki układ może Ci się wydawać opłacalny, to krzywdzi tę drugą osobę, jednocześnie stawiając wasz związek pod znakiem zapytania.

1 thought on “Dlaczego warto rozmawiać o pieniądzach w związku?

  1. Zgadzam się, rozmowa o finansach z partnerem jest bardzo ważna, ponieważ jest to jeden z filarów budowania odpowiednich relacji w związku. Budżet domowy powinien być odpowiednio zarządzany, aby uniknąć kłopotów materialnych.

Comments are closed.