W ostatnim czasie sporo osób pyta o to, co to jest inflacja 0 jest to tzw. temat na topie? Wszystko dlatego, że aktualnie możemy o niej usłyszeć już nie tylko w specjalistycznych programach finansowych, ale także w tych, które na co dzień kwestiami gospodarczymi aż tak mocno się nie zajmują.

Czym zatem jest inflacja i skąd się ona bierze? Otóż najprościej rzecz ujmując, inflacją można nazwać dynamiczny wzrost cen, który można zaobserwować w różnych sektorach. Wraz ze wspomnianymi podwyżkami cen następuje też zmniejszenie siły nabywczej pieniądza. W ten sposób za tą samą kwotę możemy więc stopniowo kupować coraz mniej, gdyż pieniądz ma po prostu mniejszą wartość.

No dobrze, a skąd bierze się inflacja i co ją powoduje? Czynników, które powodują inflację, jest co najmniej kilka czynników. Jednym z najpoważniejszych jest znaczny wzrost cen surowców, zwłaszcza tych wykorzystywanych w sektorze energetycznym. Oprócz tego na inflację wpływają również:

  • zwiększenie podaży pieniądza;
  • podniesienie popytu;
  • niezrównoważony budżet danego państwa;
  • zła sytuacja gospodarcza.

Inflacja wiąże się też z bardzo negatywnymi skutkami. Oprócz wspomnianej wcześniej mniejszej możliwości nabywczej obywateli, często doprowadza ona też do podniesienia poziomu ubóstwa w danym kraju. Oprócz tego sytuacja, kiedy to oszczędności zaczynają topnieć, skłania wiele osób do ich szybszego wydawania, co z kolei tylko dodatkowo ją napędza. Aby zatrzymać wzrost inflacji, warto podejmować kilka przemyślanych działań. Przede wszystkim jednym z elementów, które zawiera każda skuteczna walka z inflacją jest zachęta obywateli do trzymania pieniędzy w bankach i oszczędzania ich. Bez względu na to, jaką mamy świadomość finansową jedno jest natomiast pewne. Mało, które zjawisko wpływa na nasze pieniądze i ogólnie rzecz ujmując finanse tak negatywnie, jak właśnie wspomniana inflacja, dlatego każdy rząd powinien robić wszystko, aby ją ograniczać.

1 thought on “Inflacja – co to jest?

  1. Teraz chyba każdy zna definicję słowa „inflacja” ze względu na panującą sytuację w Polsce i na rynkach światowych. Siła nabywcza pieniądza spada drastycznie, tak źle nie było niestety już dawno.

Comments are closed.