Student jest zazwyczaj młodą osobą, która nie dysponuje dużym nakładem finansowym i chce założyć pierwsze konto w banku. Alternatywą dla drogich kont osobistych są konta studenckie. Banki reklamują je jako konta całkowicie darmowe – co nie zawsze okazuje się zgodne z rzeczywistością.

Warto więc dokładnie przyjrzeć się regulaminowi. Często odnajdziemy w nim klauzurę mówiącą o tym, że zwolnienie z opłat następuje tylko wtedy gdy klient dokona kartą przelewów na określoną wartość. Mimo wszystko koszty prowadzenia rachunku są niższe ( tanie przelewy, brak opłat za korzystanie z kart bankowych). W wielu bankach student może liczyć na specjalne zniżki i profity.

Niestety konta studenckie są mniej funkcjonalne od tradycyjnych kont bankowych -mają mniejszą gamę usług, brak możliwości uzyskania kredytu. Zanim młody człowiek podejmie ostateczną decyzje, musi przeanalizować wszelkie wady i zalety oraz dobrać rodzaj konta do swoich osobistych preferencji.

Warto pamiętać, że często banki oferując studentom korzystne warunki liczą na to, że po ukończeniu studiów zyskają kolejnego stałego klienta.